Realitné lokality

SVÄTÝ JUR

Krátka história mesta Svätý Jur

Je starobylé vinohradnícke a vinárske mesto s typickými terasovitými vinohradmi situované na juhozápadnom Slovensku v Bratislavskom kraji. Začiatky osídlenia mesta sa odhadujú do doby predhistorickej.

Z doby veľkomoravskej pochádza vznik mohutného hradiska. Patrilo do systému tzv. Bratislavskej brány spolu s ďalšími strážnymi pevnosťami v Bratislave, Devíne a v Devínskej Novej Vsi.

Rozvoj mesta sa odzrkadlil i v architektúre pôvabných, dodnes zachovaných vinohradníckych domov, postavených na starších základoch. Od roku 1990 má mesto Svätý Jur štatút pamiatkovej rezervácie.

Krátka história mesta Svätý Jur

Svätý Jur dnes

V meste je mnoho zaujímavých pamätihodností a možností výletov do okolia. Svätý Jur je obdarený výnimočne vhodnou polohou pre pestovanie viniča, pričom podobné podmienky možno na Slovensku ťažko nájsť, azda len v Tokajskej oblasti. Návšteva poteší nielen milovníkov dobrého vína či krásnej prírody, ale tiež histórie.

Pre Bratislavskú župu je Svätý Jur výnimočný tým, že je jednou z dvoch mestských pamiatkových rezervácií na našom území. Tieto jedinečné pamiatky nielenže neboli zbúrané, ale mnohé z nich sa dočkali aj obnovy a oživenia, keďže kultúrne dedičstvo je nenahraditeľnou súčasťou identity i sebapoznania tohto mestečka.

Jeho územím preteká tiež spolu 7 pomenovaných vodných tokov, z ktorých najznámejší je Šúrsky kanál tečúci po západnom a južnom obvode Národnej prírodnej rezervácie Šúr, čo obyvateľom mesta a návštevníkom poskytuje možnosti športu, relaxu a oddychu.

Mestské časti vo Svätom Jure

Svätý Jur sa rozkladá na ploche 39,87 km² s počtom 6.000 obyvateľov

Svätý Jur - centrum
Neštych

Kultúra, šport a spoločenský život

Toto historické mestečko má čo ponúknuť v mnohých oblastiach. Jednou zo zaujímavostí je Gotický kostol sv. Juraja, ktorý je jednou z najstarších historických pamiatok Svätého Jura. Jeho vyvýšené presbytérium s podzemnou kaplnkou je dôkazom toho, že kostol nadviazal na staršiu románsku sakrálnu stavbu. Dominantou mesta sú taktiež hradby mestského opevnenia, ktoré sledujú obrys mesta.

V oblasti športu v meste pôsobí futbalový klub, cyklistický klub, stolnotenisový klub, lukostrelecký oddiel a rôzne iné športové kluby. V areáli Základnej školy sa nachádza športové ihrisko a na južnej strane mesta je workoutové ihrisko. Lesy obklopujúce mesto a dolinu sú zmapované pre orientačné športy a pravidelne sa tu konajú preteky v orientačnom behu, či cyklomaratón.

Mesto ponúka veľa možností relaxu a športových aktivít. Môžete sa vybrať do rezervácií Jurského jazera, ktorá patrí medzi chránené územie spoločenstva brezových jelšín a horského rašeliniska v Malých Karpatoch, alebo tiež na cyklotrasu popri Šúrskom kanáli, ktorú môžete využiť na beh, korčuľovanie, či cyklistiku. Cyklotrasa začína vo Svätom Juri a dostanete sa po nej až k Bratislavskému letisku.

Pri príležitosti osláv svätého Juraja, ktorý je patrónom Svätého Jura, sa každoročne, koncom apríla konajú v meste Svätojurské hody, ktoré sa tešia veľkej obľube. Rovnako sa tu dá zúčastniť dní otvorených pivníc, vianočných trhov, alebo zapaľovania svätojánskych ohňov pri príležitosti „Sen noci svätojurskej“.

Kultúra, šport a spoločenský život 0
Kultúra, šport a spoločenský život 1

Občianska vybavenosť a infraštruktúra

Nachádza sa tu Základná škola na Kollárovej ulici, ktorú navštevujú žiaci 1. až 9. ročníka a dopĺňa ju školský klub detí. Pri základnej škole pôsobí Základná umelecká škola, ktorá sa prezentuje na koncertoch, súťažiach, prehliadkach, výstavách v meste Svätý Jur, ale ja v okolí i zahraničí a v ich priestoroch sa nachádza aj galéria ponúkajúca zaujímavosti z tanečného, výtvarného a literárno-dramatického odboru.

V meste sú tri mestské materské školy a jedna cirkevná - evanjelická materská škola. Navštíviť môžete aj mestskú knižnicu, ktorá je verejne prístupná. O zdravotnú starostlivosť sa stará zdravotné stredisko, kde ordinujú všeobecní lekári, pediater, stomatológ, diabetológ a gynekológ spolu s viacerými lekárňami.

Zaujímavosťou je, že v susedstve súčasnej staničnej budovy stojí pôvodná budova konskej železnice z roku 1840. Železničnou dopravou sa dá z mesta cestovať veľmi prakticky, keďže mesto má výborné spojenie a leží na hlavnom železničnom koridore z Bratislavy do Žiliny a Košíc (stoja tu osobné vlaky). Svätý Jur leží na hlavnom cestnom ťahu (cesta prvej triedy) z Bratislavy do Pezinka a Trnavy.

Bežné nákupy potravín spravíte v potravinách TERNO, či rôznych maloobchodných prevádzkach. Pre väčšie nákupy môžete vybehnúť do Pezinka, alebo využiť služby veľkých nákupných centier v Bratislave. Z bankového sektora je tu pobočka Slovenskej sporiteľne, Poštovej Banky a viacero bankomatov. Historické centrum mesta vám ponúka aj viacero kaviarní a vinoték.

Občianska vybavenosť a infraštruktúra 0
Občianska vybavenosť a infraštruktúra 1

Kontaktujte ma

POTREBUJTE PREDAŤ ALEBO KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ?

Máte záujem o nezáväznú konzultáciu?
Alebo mi zavolajte:+421 904 937 454