Realitné lokality

SENEC

Krátka história mesta Senec

Senec sa v písomných prameňoch spomína prvý krát v roku 1252 ako villa (dedina) Zemch. Lokalita na rozhraní výbežkov Podunajskej pahorkatiny a Podunajskej nížiny sa stala postupne centrálou svojho okolia.

Odohrávala sa tu aj jedna z dôležitých kapitol uhorského osvietenského vzdelávania. V roku 1763 tu zriadila panovníčka Mária Terézia prvú školu vysokoškolského typu s hospodárskym a ekonomickým zameraním.

Mesto od 70-tych rokov 20. storočia prešlo prudkým demografickým a stavebným vývojom. V posledných rokoch sa výrazne zmenila tvár centra, najmä rekonštrukciou námestia.

Krátka história mesta Senec

Senec dnes

Senec je úzko spätý s cestovným ruchom a dnes je známy predovšetkým ako významné slovenské letné turistické centrum. Prírodné podmienky na rekreáciu sú tu mimoriadne priaznivé.

Mierne podnebie, teplá voda s priemerom 25°C, slnečný svit vyše 2200 hodín za rok, bohaté možnosti vodných športov, rybolovu, ubytovania, stravovania a ďalších služieb priamo v areáli Slnečných jazier, robia mesto obľúbeným turistickým strediskom celoslovenského i stredoeurópskeho významu.

Slnečné jazerá sú vyhľadávanou dovolenkovou destináciou návštevníkov nielen zo Slovenska, ale aj z celej Európy a každoročne zaznamenávajú taktiež návštevy zo zámoria.

Lokalita je príťažlivá na bývanie nielen pre blízkosť hlavného mesta Bratislavy, ale aj pre kvalitné životné prostredie a kultúrno - spoločenské vyžitie. Senec patrí medzi vinárske mestá Malokarpatského regiónu a leží na južnej hranici Malokarpatskej vínnej cesty.

Mestské časti v Senci

Mesto Senec sa rozkladá na ploche 38,71 km² s počtom 17 000 obyvateľov

Senec - centrum
Svätý Martin
Červený majer
Horný dvor

Kultúra, šport a spoločenský život

Najvzácnejšou historickou pamiatkou na centrálnom námestí Senca je renesančný kaštielik Turecký dom, ktorého pevnostný charakter dokumentujú oblúčikovité strieľne a polkruhové štítky. Atiky stavbu nielen zdobili, ale aj chránili obrancov objektu. V juhozápadnej časti seneckého námestia na kopcovitom návrší stojí najstaršia historicko-umelecká stavba mesta - kostol svätého Mikuláša, ktorý je dominantou mesta.

Koncepcia rozvoja športu a športovej infraštruktúry dáva ucelený pohľad na šport v meste. Aktívne tu funguje okolo 30 športových klubov a zastúpenie majú rôzne druhy športu. Práve široká ponuka športov dáva možnosť výberu najmä mládeži, keďže sa jej venuje väčšina klubov. Medzi tieto kluby sa radí napríklad futbalový klub MŠK Senec, ktorý každoročne organizuje futbalový turnaj mládeže.

Areál Slnečných jazier ponúka veľa možností pre športové a relaxačné aktivity. Nachádzajú sa tu detské ihriská s pieskoviskami, šmykľavkami hojdačkami a rôzne športoviská, V areáli sú i bohaté možnosti stravovania s množstvom bufetov a reštaurácií. V blízkosti je letné kino a AQUAPARK SENEC.

Senec je bohatý na kultúrne a spoločenské podujatia. Tradične je tu usporiadaný Senecký vínny festival, ktorý sa koná na južnej strane Slnečných jazier a trvá týždeň. Môžete sa zúčastniť na mnohých ďalších podujatiach, ako napríklad Veľký letný karneval, Trojkráľové zimné plávanie, Záchranárske MDD a aj Senecké leto, ktoré otvára letnú turistickú sezónu na Slnečných jazerách a patrí medzi tie najznámejšie.

Kultúra, šport a spoločenský život 0
Kultúra, šport a spoločenský život 1

Občianska vybavenosť a infraštruktúra

Systém vzdelávania sa skladá z dvanástich materských škôl, z čoho je polovica súkromná. Základné vzdelávanie zabezpečujú štyri mestské základné a jedna súkromná škola, ktoré sú doplnené o mestskú a dve súkromné základné umelecké školy. Stredoškolské vzdelanie reprezentujú dve spojené školy, gymnázium a stredná odborná škola.

Zdravotnú starostlivosť na území mesta poskytuje miestna poliklinika, kde má ambulanciu všeobecný lekár pre deti a mládež, všeobecný lekár pre dospelých, psychiater a zubár. Služby rozširuje medicínske centrum, kde je všeobecný lekár pre deti a dospelých, psychiater pre deti a dospelých, kardiológ a interná ambulancia.

Senec ako turistické stredisko má vynikajúce dopravné napojenie. Vlaková stanica sa nachádza priamo pri slnečných jazerách a s osobnými vlakmi má Senec spojenie napr. s mestami Bratislava, Galanta, Nové Zámky, Štúrovo, Komárno, Levice, Zvolen, Banská Bystrica, Malacky, Kúty. Popri Senci vedie dialnica D1 na ktorú sa môžete napojiť smerom na Pezinok a smerom na Blatné. Autobusovými linkami je mesto spojené najlepšie s Bratislavou, kde odchádza za hodinu aj niekoľko spojov.

Po meste denne bezplatne premáva klimatizovaný autobus s okruhmi, ktoré sa vždy začínajú aj končia na autobusovej stanici na Šafárikovej ulici. Okrem iného stojí v blízkosti obchodných centier a pri železničnej stanici. Oba okruhy majú 24 zastávok. Nakúpiť môžete v obchodoch Billa, Kaufland, Tesco, OC Kocka a neďaleko Senca v Ivánke pri Dunaji je Metro (Veľkoobchod potravín a ďalšieho tovaru)

Občianska vybavenosť a infraštruktúra 0
Občianska vybavenosť a infraštruktúra 1

Kontaktujte ma

POTREBUJTE PREDAŤ ALEBO KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ?

Máte záujem o nezáväznú konzultáciu?
Alebo mi zavolajte:+421 904 937 454