Realitné lokality

PEZINOK

Krátka história mesta Pezinok

Územie, na ktorom sa dnes rozkladá mesto Pezinok, sa v písomných materiáloch prvýkrát spomína v listine z roku 1208 ako "terra Bozin". V nasledujúcich storočiach sa mesto postupne zmenilo z banskej osady na vinohradnícke mestečko.

Postupne sa z neho stalo kráľovské mesto, ktorého sláva a bohatstvo bolo založené na produkcii kvalitných vín.

Následne sa časom obnovila ťažby zlata v chotári a zavedením železnice sa Pezinok stal najdôležitejším mestom Malokarpatskej vinohradníckej oblasti.

Krátka história mesta Pezinok

Pezinok dnes

Dnes je Pezinok moderným okresným mestom s vybudovaným priemyslom. Blízkosť hlavného mesta Bratislavy, ľahká dostupnosť cestnou a železničnou dopravou, pretrvávajúca tradícia vinohradníctva a vinárstva, ako aj bohatá história mesta sú stále väčším lákadlom pre turistov a každodenných návštevníkov mesta.

Pre Pezinok je charakteristické historické centrum s typickými meštianskymi domami, ulicami v pravidelnom sieťovom pôdoryse a zvyškami pôvodných hradieb. Vinohradníctvo a vinárstvo už roky ovplyvňujú životný štýl veľkej časti obyvateľstva. Okrem už zaniknutého zlatého baníctva je v Pezinku známa a stále prosperujúca tehliarska výroba a z nej odvodená výroba úžitkovej a umeleckej keramiky.

Hospodársky profil mesta dotvára stavebná výroba, strojárstvo, obchod a drobná remeselná výroba. Veľkými výhodami, ktoré dali mestu Karpaty, sú široké možnosti relaxu a športových aktivít. Areál zimných športov na vrchu Baba láka lyžiarov a bežkárov zo širokého okolia a v lete je tu obľúbená pešia turistika a cykloturistika.

Mestské časti v Pezinku

V meste Pezinok žije 25.000 obyvateľov a rozkladá sa na ploche 72,56 km²

Pezinok - centrum
Cajla
Grinava
Sídliská - Sever, Juh, Starý dvor, Muškát, Sahara
Rekreačné oblasti - Kučišdorfská dolina, Pezinská Baba

Kultúra, šport a spoločenský život

Kultúrny život v Pezinku, ktorý nadväzuje na bohaté tradície, zabezpečuje v súčasnosti hlavne Pezinské kultúrne centrum, Mestské a Malokarpatské múzeum a Malokarpatská knižnica. Zaujímavosťou je aj turistický projekt Malokarpatská vínna cesta, ktorá spája obce a mestá Malokarpatského regiónu s vinohradníckymi a vinárskymi tradíciami od Bratislavy až po Smolenice.

V meste sa pravidelne organizujú významné kultúrne podujatia nielen miestneho, ale aj regionálneho, celoslovenského a medzinárodného významu. Zvláštnu pozornosť si zasluhujú oberačkové slávnosti Vinobranie, ktoré sú nielen oslavou vína, ale aj prehliadkou kultúrneho potenciálu Pezinka i širokého okolia. Šíreniu kultúry a zdrojmi informácií o dianí v meste pre jeho obyvateľov i návštevníkov sú miestne médiá.

Činných je viac ako 30 športových klubov, spolkov a zväzov, v ktorých je organizovaných vyše 2 000 občanov mesta. Vytvárajú podmienky nielen pre rekreačné športovanie, ale mnohé z nich vychovali slovenských reprezentantov, či sú zapojené do celoslovenských vrcholných súťaží, resp. medzinárodných líg. K najúspešnejším športom patria mužský basketbal, ženský volejbal, džudo, armwrestling, orientačný beh, atď.

Počas celého roka sa môžete zúčastniť na mnohých výstavách, expozíciách, či športových podujatiach. Pezinské viechy vám umožnia spoznať rôznych miestnych vinárov, v Schaubmarovom mlyne sa dozviete niečo o histórii mlynárstva, jedinečný zážitok zažijete na medzinárodnej súťaži v parkúrovom skákaní koní, v areáli Rozálka, atď.

Kultúra, šport a spoločenský život 0
Kultúra, šport a spoločenský život 1

Občianska vybavenosť a infraštruktúra

Pezinok ako okresné mesto zabezpečuje vzdelanie na každej úrovni okrem vysokých škôl. Nachádza sa tu viacero materských škôl, o základné vzdelanie sa starajú 4 základné školy a stredoškolské vzdelanie poskytuje osemročné Gymnázium zamerané na cudzie jazyky, Obchodná akadémia a dve stredné odborné školy. Tieto vzdelávacie inštitúcie dopĺňa základná umelecká škola a Centrum voľného času v Zámockom Parku, ktorý je skvelým miestom na relax pre všetky vekové kategórie.

Zdravotnú starostlivosť zastrešuje mestská poliklinika, v ktorej pôsobí viacero všeobecných lekárov pre deti, dorast a dospelých a taktiež veľa odborných ambulancií ako chirurgická, ortopedická, očná, kožná, neurologická, gynekologická, atď. Zdravotnú starostlivosť poskytujú aj ďalšie súkromné medicínske centrá a viaceré lekárne.

Pezinok má výbornú dostupnosť a dopravné napojenie. Mestom prechádza železničná trať Bratislava - Žilina - Košice a dve štátne cesty Bratislava - Trnava a Senec - Malacky. Má veľmi dobré autobusové a vlakové spojenie nie len s Bratislavou, ale aj s okolitými mestami a obcami ako sú napríklad Modra, Šenkvice, Senec, alebo Svätý Jur.

Bežné nákupy môžete absolvovať v Bille, OC Plus, či rôznych menších obchodoch v centre mesta, alebo v nákupnom centre Lidl - Tesco - Kaufland na okraji mesta. Samozrejmosťou sú notári a zastúpenie takmer všetkých bánk. Ohľadne stavebníctva tu nájdete pravdepodobne všetky potrebné spoločnosti pre každé odvetvie, či už na predaj stavebného materiálu, alebo montážne firmy.

Občianska vybavenosť a infraštruktúra 0
Občianska vybavenosť a infraštruktúra 1

Kontaktujte ma

POTREBUJTE PREDAŤ ALEBO KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ?

Máte záujem o nezáväznú konzultáciu?
Alebo mi zavolajte:+421 904 937 454