Realitné lokality

MODRA

Krátka história mesta Modra

Prvá zmienka o Modre bola v roku 1158 v dokumente maďarskej Gézy II, keď patrila nitrianskemu biskupovi. Toto mesto tiež patrí k vinohradníckym oblastiam.

Prvá zmienka o vinohradoch siaha až do roku 1321. Osada získala svoje mestské privilégiá v roku 1361 a v roku 1607 sa stala slobodným kráľovským mestom.

Neskôr sa postavilo mestské opevnenie s tromi bránami a následne sa Modra stala jedným z popredných remeselných centier na súčasnom Slovensku. Známou sa stala aj pre svoj keramický priemysel.

Krátka história mesta Modra

Modra dnes

Je známa svojím hrnčiarskym priemyslom, ktorý funguje dodnes. Modranský modro-biely porcelán je známy po celom Slovensku a aj v zahraničí. Modra patrí k jednému z najvýznamnejších vinohradníckych centier v regióne Malých Karpát a žije tu veľa tradičných aj moderných vinárov.

Okrem centra mesta patria k obci aj ďalšie priľahlé mestské časti. Bývalá vinohradnícka obec Kráľová a dve rekreačné oblasti Harmónia a Piesok (známy aj ako Zochova Chata) ktoré sa nachádzajú v lesoch Malých Karpát. Poskytujú široké možnosti relaxu, ako je turistika, cykloturistika, lyžovanie, beh na lyžiach atď.

Turistickou zaujímavosťou je tzv. Horná brána, ktorá je jediná zostávajúca opevnená brána v Modre. V meste sa nachádzajú aj významné súsošie Ľudovíta Štúra, kostoly, kino Mier, maliarské a keramikárske dielne pre kreatívne ruky a mnoho vinoték, ktoré ponúkajú tradične vypestované víno. Kaviarne s terasami, zmrzlinárne a rôzne obchody sú vám k dispozícii pozdĺž celého historického námestia.

Mestské časti v Modre

Modra sa rozprestiera na ploche 49,62 km² s počtom 9.000 obyvateľov

Modra - centrum
Kráľová
Harmónia
Piesok

Kultúra, šport a spoločenský život

Jednou z hlavných zaujímavosti, ktoré táto oblasť ponúka je Múzeum Ľudovíta Štúra, ktoré je súčasťou Slovenského národného múzea a sídli v tzv. Emreszovskom dome. Ak máte radi krásne výhľady spojené s príjemnou turistikou, môžete sa vybrať k rozhľadni na Veľkej Homoli. Ďalšou zaujímavosťou je mestská veža ako historický objekt, ktorý rozhodne patrí medzi dominanty Modry.

Jej ochodza ponúka nádherný výhľad na centrum i široký chotár. Obľúbenou trasou pre turistov je určite cesta cez Zochovú chatu, Veľkú Homolu až po Zámčisko, ako spojnica historických miest a krásnych, zaujímavých rozhľadov. Ak ale radšej oddychujete, môžete zavítať do jednej z mnohých kaviarní, ktoré sa v meste nachádzajú.

Čo sa športu týka, tak v meste pôsobí niekoľko športových klubov. Medzi najznámejšie patrí Hádzanársky oddiel Slovan Modra, ktorý bol založený v roku 1954. V súčasnosti má tento oddiel 16 družstiev. Známym klubom je taktiež florbalový klub, ktorý je registrovaný ako riadny člen Slovenského florbalového zväzu SZFB. Najstarším športovým klubom je futbalový oddiel, ktorý má momentálne 5 mužstiev.

Zaujímavým spestrením života v Modre je tradičné stavanie mája, Modranské vinobranie, koncerty organizované umeleckou školou, či zúčastniť sa na spoločných piknikoch. Môžete zavítať na celoročnú výstavu v múzeu Ľudovíta Štúra, pokochať sa umením v novodobej umeleckej galérií Zoya, alebo ak ste šikovný, môžete si vytvoriť svoj vlastný keramický kúsok v keramickom múzeu.

Kultúra, šport a spoločenský život 0
Kultúra, šport a spoločenský život 1

Občianska vybavenosť a infraštruktúra

Nachádzajú sa tu súkromné jasličky pre najmenších, sedem materských škôl, z čoho sú dve elokované pracoviská. Dve základné školy s I. a II. stupňom (Základná škola Ľudovíta Štúra, Základná škola Vajanského) dopĺňa Základná umelecká škola. Na stredoškolské vzdelanie sú tu zamerané dve odborné stredné školy a jedno gymnázium.

V Modre sa nachádza astronomické observatórium, ktoré je vedecko-výskumným a vzdelávacím pracoviskom Katedry astronómie, Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Ako mimoškolské zariadenie pre deti, mládež i dospelých s celoročnou prevádzkou mesto zriadilo Centrum voľného času. V meste svoje služby pre zdravotnú starostlivosť poskytujú všeobecní lekári pre deti a dospelých a niekoľko lekárni.

Cestná hromadná dopravná obsluha územia mesta a jeho miestnych častí je zabezpečená linkami regionálnej autobusovej dopravy buď ako tranzit alebo cieľový prepravný smer regionálnej dopravy a linkami diaľkovej autobusovej dopravy ako tranzit diaľkovej dopravy. Na železničnú dopravu mesto a jeho miestne časti nie sú napojené. Najbližšie železničné stanice sú v meste Pezinok a v susediacej obci Šenkvice.

Každodenné nákupy môžete uskutočniť v obchodnom centre Kocka a zastúpenie tu má aj Billa a Lidl. Bankový sektor je zastúpený Slovenskou sporiteľňou a ČSOB bankou. Okrem spomínaných bánk je tu aj bankomat Prima banky.

Občianska vybavenosť a infraštruktúra 0
Občianska vybavenosť a infraštruktúra 1

Kontaktujte ma

POTREBUJTE PREDAŤ ALEBO KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ?

Máte záujem o nezáväznú konzultáciu?
Alebo mi zavolajte:+421 904 937 454