Realitné lokality

BRATISLAVA

Krátka história mesta Bratislava

Ako hlavné mesto Slovenska a taktiež ako najmladšie hlavné mesto Európy patrí k metropolám s bohatou históriou siahajúcou k dobám spred dvetisíc rokov.

Poloha v samostatnom srdci Európy na brehu rieky Dunaj, pri južnom úpätí Malých Karpát predurčila Bratislavu, aby sa stala križovatkou obchodných ciest a strediskom mnohých kultúr.

História mesta bola ovplyvnená ľuďmi mnohých národov a náboženstiev, vrátane Rakúšanov, Bulharov, Chorvátov, Čechov, Nemcov, Slovákov atď. V súčasnosti sa počet obyvateľov odhaduje na viac ako 660 000.

Krátka história mesta Bratislava

Bratislava dnes

Mesto je dnes politickým, kultúrnym a hospodárskym centrom Slovenska. Je sídlom slovenského prezidenta, parlamentu a slovenskej exekutívy. Má niekoľko univerzít a vzdelávacích inštitúcií. Turisti môžu navštíviť veľa múzeí, divadiel, galérií a mnoho kultúrnych pamiatok. Niekoľko veľkých slovenských podnikov a finančných inštitúcií tu má svoje sídlo.

Okolie mesta sa využíva na turistiku a rekreáciu a oddýchnuť si môžete v zoologickej a botanickej záhrade. Jednou z najviac navštevovaných pamiatok je Slavín, pohrebisko vojakov, ktorí oslobodzovali Bratislavu spod Nemeckej nadvlády počas Druhej Svetovej Vojny z ktorého je nádherný výhľad na celú Bratislavu. Bratislavu ako na dlani môžete vidieť taktiež z reštaurácii na moste SNP, či z televíznej veže na Kolibe.

Bratislava je významnou dopravnou križovatkou. Letisko Milana Rastislava Štefánika je vzdialené 9km od centra a je najväčším medzinárodným letiskom na Slovensku. Samozrejmosťou je rozvinutá dialničná a železničná doprava doplnená o lodnú dopravu na rieke Dunaj, ktorá je jediná splavná rieka na Slovensku.

Mestské časti v Bratislave

Rozloha Hlavného mesta je 367,6 km² s oficiálnym počtom obyvateľov 430.000

Bratislava I - Staré Mesto
Bratislava II - Ružinov, Podunajské Biskupice, Vrakúňa
Bratislava III - Nové Mesto, Rača, Vajnory
Bratislava IV - Devín, Devínska Nová Ves, Dúbravka, Karlova Ves, Lamač, Záhorská Bystrica
Bratislava V - Čuňovo, Jarovce, Petržalka, Rusovce

Kultúra, šport a spoločenský život

Bratislava je kultúrnym srdcom Slovenska. Má množstvo divadiel, múzeí, galérií, koncertných sál, kín, filmových klubov a zahraničných kultúrnych inštitúcií. V tejto metropole sa nachádza významné Slovenské národné divadlo, ktoré sídli v dvoch budovách. Následne nejde nespomenúť Slovenské národné múzeum, ktoré je najväčšou kultúrnou inštitúciou na Slovensku a spravuje 16 špecializovaných múzeí v Bratislave i mimo nej.

Čo sa športu týka, tak rôzne športové tímy tu majú dlhoročnú tradíciu, pričom mnohé tímy a jednotlivci súťažia v slovenských a medzinárodných ligách a súťažiach. Bratislava je domovom troch zimných športových arén: Zimného športového štadióna Ondreja Nepelu, Zimného športového štadióna V. Dzurillu a Zimného športového štadióna Dúbravka.

Bratislavská hrádza je ideálne miesto na relax, víkendovú pohodu a rôzne športové aktivity ako korčuľovanie, cyklistika, či beh. Hrádza sa vinie okolo obidvoch brehov Dunaja a jedna strana je pomenovaná petržalská hrádza, druhá je známa ako slovnaftská. Na svoje si tu prídu rekreační, ale aj aktívni športovci, či rodiny s deťmi.

Jedinečná história mesta, atraktívne pamiatky, bohatý kultúrny život, vynikajúca miestna gastronómia, kvalitné víno a blízkosť prírody robia z Bratislavy ideálnu destináciu. Po západe slnka Bratislava skutočne ožíva. Spoločenský život je rovnako veľmi pestrý a má čo ponúknuť snáď pre každého. Koná sa tu niekoľko každoročných festivalov, ako napríklad Bratislavský hudobný festival, Bratislavské jazzové dni a tiež festival Pohoda.

Kultúra, šport a spoločenský život 0
Kultúra, šport a spoločenský život 1

Občianska vybavenosť a infraštruktúra

Existuje tu 65 verejných základných škôl , deväť súkromných základných škôl a desať náboženských základných škôl. Mestský stredoškolský systém vzdelávania pozostáva z 39 gymnázií, 37 špecializovaných stredných škôl a 27 odborných škôl. Sídlia tu taktiež niektoré z najväčších univerzít, ako Univerzita Komenského, Technická univerzita, Slovenská technická univerzita, dve najstaršie umelecké školy a Slovenská akadémia vied.

Bratislava sa rovnako môže pýšiť aj zalesneným okolím v blízkosti centra mesta. Celkové množstvo verejnej zelene je 1200m2 na obyvateľa. Samozrejmosťou je kompletná zdravotná starostlivosť poskytovaná viacerými nemocnicami, poliklinikami, štátnymi a súkromnými ambulanciami.

Verejná doprava je známa ako Mestská hromadná doprava a prevádzkuje autobusy, električky a trolejbusy. Výhodou je určite aj hlavná železničná stanica, hlavná autobusová stanica, Bratislavský prístav a taktiež letisko. Diaľničný systém poskytuje priamy prístup do Brna, Viedne, Budapešti, Trnavy a ďalších miest na Slovensku.

Ak radi nakupujete, môžete zavítať do rôznych nákupných centier, pretože mesto ich má k dispozícií mnoho. Patria medzi ne napríklad Aupark, Avion Shopping Park, Bory Mall, Central, Eurovea a Vivo. Už mesiac pred Vianocami je Hlavné námestie v Bratislave osvetlené vianočným stromčekom a oficiálne sú otvorené vianočné trhy, kde je každý rok k dispozícii približne 100 stánkov.

Občianska vybavenosť a infraštruktúra 0
Občianska vybavenosť a infraštruktúra 1

Kontaktujte ma

POTREBUJTE PREDAŤ ALEBO KÚPIŤ NEHNUTEĽNOSŤ?

Máte záujem o nezáväznú konzultáciu?
Alebo mi zavolajte:+421 904 937 454